2010 Festival of One Act Plays

The Roadside Theater congratulates all the winners in the
2010 IM-COM Europe and USAG Kaiserslautern Festival of One Act Plays!


The Roadside Winners

3rd Place Best Show of the Festival - THE DUMB WAITER
3rd Place Best Director - Robert Montgomery
3rd Place Best Actor - Zach Richards
1st Place Best Monologue - SFC Ershwyn Thibou
2nd Place for Technical Achievement in Outstanding Set & Sound Design - Robert Montgomery, Hoyt Drayer, Brian Rausch, Andy Meredith & Sandy Everett

Complete List of Winners

Best Show - "Hauptmann," SHAPE Performing Arts Centre
2nd Place - "Spring Dance," Kaiserslautern KMC Onstage
3rd Place - "The Dumb Waiter," Heidelberg Roadside Theater

Best Director - Dan LaMorte, "Hauptmann," SHAPE Performing Arts Centre
2nd Place - Tim Paul Fiscus, "Spring Dance," Kaiserslautern KMC Onstage
3rd Place - Robert Montgomery, "The Dumb Waiter," Heidelberg Roadside Theater

Best Actress - Jeanne Ragonese as Annie, "Spring Dance," Kaiserslautern KMC Onstage
2nd Place - Kim Carr in Multiple Roles, "The Spotted Man," Amelia Earhart Playhouse
3rd Place - Sydney Giefer as Eve, "Diary of Adam and Eve," Baumholder

Best Actor - SGT Dan Galipeau in the Title Role, "Hauptmann," SHAPE
2nd Place - Mike Riepl as Eugene, "The Spotted Man," Wiesbaden
3rd Place - Zach Richards as Gus, "The Dumb Waiter," Heidelberg

Best Supporting Actress - Olivia Austin as Lisa, "An Adult Evening of Shel Silverstein," Bamberg
2nd Place - Linda Dahlstrom as Florence, "Rat Wives," Vicenza Soldiers Theatre
3rd Place - Susan Cooke as Jen, "An Adult Evening of Shel Silverstein," Bamberg

Best Supporting Actor - Bernd Roeder as Dave, "Spring Dance," Kaiserslautern
2nd Place - Vincent Bentley as Dad , "An Adult Evening of Shel Silverstein," Bamberg
3rd Place - Bob King as Dad "Wasp," Grafenwoehr Performing Arts Center

Best Performance Feature Role - Glenn Hill as The Specialist, "The Spotted Man," Wiesbaden
2nd Place - K. Timothy Lipper as Counsel for the Plaintiff, "Trial By Jury," Ansbach
3rd Place - Stephen Lester as Old Man Warner, "The Lottery," Schweinfurt Players

Best Ensemble - "Hauptmann," SHAPE Performing Arts Centre
2nd Place - "Trial By Jury," Ansbach Terrace Playhouse
3rd Place - "Spring Dance," Kaiserslautern KMC Onstage

Best Monologue - SFC Ershwyn Thibou, Heidelberg Roadside Theater
2nd Place - Steven Stanfill, Kaiserslautern KMC Onstage
3rd Place - Aaron Talley, Vicenza Soldiers Theatre

Best Stage Manager - Aaron Talley, "Rat Wives," Vicenza Soldiers Theatre
2nd Place - Tracy Sherman, "The Spotted Man," Wiesbaden Amelia Earhart Playhouse
3rd Place - Nicholas J. Olena, "Trial By Jury," Ansbach Terrace Playhouse

Technical Awards
First Place Award for Overall Technical Achievement - Designers and Technicians of "Hauptmann," SHAPE Performing Arts Centre
Second Place Award For Outstanding Set and Sound Design - Robert Montgomery, Hoyt Drayer, Brian Rausch, Andy Meredith, and Sandy Everett, "The Dumb Waiter," Heidelberg Roadside Theater
Third Place Award For Outstanding Scenic Design - Eric Danzeiser, "The Apple Tree," Baumholder Hilltop Theatre

Special Awards
Special First Place Award for Outstanding Choreography and Musical Staging - Margi Ritscher, "Trial By Jury," Ansbach Terrace Playhouse
2nd Place Special Award - Outstanding Make-up Design, "The Spotted Man," Wiesbaden Amelia Earhart Playhouse
3rd Place Special Award - Costume Design, "The Lottery," Schweinfurt Players

The Irving Berlin Award for Programming Excellence - USAG-Ansbach Entertainment Program

Full Schedule

Installation Management Command - Europe Region and US Army Garrison Kaiserslautern present the annual Festival of One Act Plays & Theatre Skills Workshops, 8-10 October 2010, KMC Onstage, Bldg 3232, Kleber Kaserne, Kaiserslautern Germany

Adjudicators:
Tim Jebsen (Executive Director, Midland Community Theatre),
Tracy Friedman (award-winning director, choreographer, and writer),
Bennie Sato Ambush (Emerson College faculty).

Monologue workshops:
(sign-ups on site) will be conducted by Morrie Enders.

Schedule:

Friday, 8 October, 6:30 pm: (sign up on-site for Saturday's Monologue Workshops)

Ramstein Razz-Ma-Tazz Family Theatre: "The Seussification of Romeo and Juliet" by Peter Bloedel
Heidelberg Roadside Theater: "The Dumb Waiter" by Harold Pinter
Stuttgart Theatre Center: "A Betrothal" by Lanford Wilson (PG)

Saturday, 9 October: (Monologue Workshops as scheduled by sign-ups)

10:00 am

Baumholder Hilltop Theatre: "The Diary of Adam and Eve" by Jerry Bock and Sheldon Harnick
Schweinfurt Players: "The Lottery" by Shirley Jackson
Wiesbaden Amelia Earhart Playhouse: "The Spotted Man" by Walter Wykes (PG)

1:45 pm Ansbach

Terrace Playhouse: "Trial by Jury" by W.S. Gilbert and Arthur Sullivan
SHAPE Performing Arts Centre: "Hauptmann" by John Logan (PG)
Ankara Stage on the Run: "Extensions" by Murray Schisgal
Bamberg Stable Theatre: "An Adult Evening of Shel Silverstein," by Shel Silverstein (PG)

7:30 pm

Kaiserslautern KMC Onstage: "Best Foote Forward" by Horton Foote
Vicenza Soldiers Theatre: "Rat Wives" by Don Nigro (PG)
Grafenwoehr Performing Arts Center: "Wasp" by Steve Martin (PG)

Sunday, 10 October

10:30 am-12:00 pm: "Funny, But You're Making That Up." Tim Jebsen (Executive Director,
Midland Community Theatre) leads a lively creative session on comic improvisation for actors

1:00-1:30 pm: Monologue performances

1:45-3:00 pm: "Gotta Dance." Tracy Friedman (award-winning director, choreographer, and
writer) shares effective staging ideas and imaginative tips on working with the untrained dancer.

3:10-4:30 pm: "Presence and Collaboration." Benny Sato Ambush (Emerson College faculty)
applies Meisner's technique to help actors focus on scene partners and react spontaneously.

4:45-5:30pm: "Confessions of a Media Slut." Morrie Enders (Executive Director, Lincoln
Community Playhouse) shares marketing angles with media people, and special promo stunts.

6:00 pm: Showcase Production, "Circo Poeira" (Dust Circus) by Caio Stolia and Beto Lima
This spectacular one person show from Sao Paolo, Brazil mixes the language of the circus,
theatre, and puppetry and was the hit of the AACT 2010 International Theatre Festival.

7:00 pm Awards Presentation

- All performances and workshops are free of charge.
- Frequent audience giveaways of theatrical memorabilia.
- Shows indicated as "PG" contain adult material and/or language.
- Children under six are not admitted.

Information: DSN 483-6626 or 483-6252, CIV 0631-411-6626 or 0631-411-6252

(All titles and dates subject to change due to copyright availability and production requirements)